Kiedy spółka ma zagraniczny oddział
Zakład może oznaczać nawet osobę fizyczną, która działa w imieniu przedsiębiorstwa oraz posiada i zwyczajowo wykonuje pełnomocnictwo do zawierania umów w innym państwie
Magdalena Szczepańska Grzegorz Wachołek
Dochody osiągane w przez polskie podmioty, zgodnie z zasadą nieograniczonego obowiązku podatkowego, podlegają w całości opodatkowaniu na terytorium Polski. Opodatkowanie dochodów polskiej osoby prawnej, uzyskiwanych za granicą, najczęściej dotyczy sytuacji, kiedy poza terytorium Polski powstaje zagraniczny zakład tego podmiotu.
Znaczne problemy dla podmiotów gospodarczych stwarza jednak kwestia ustalenia, czy w ogóle dochodzi do powstania zakładu, w sytuacji, kiedy polski podmiot działa na terytorium obcego państwa np.: poprzez przedstawiciela handlowego.
Podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Wszystkie przychody uzyskane przez spółkę – będącą podmiotem mającym miejsce siedziby na terytorium Polski – zasadniczo w całości podlegają opodatkowaniu w Polsce podatkiem dochodowym od osób prawnych. Wynika to z art. 3 ust. 1 ustawy o CIT.
Jednocześnie, w myśl art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT, wolne od podatku są dochody osiągane poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników określonych w art. 3 ust. 1, jeżeli umowa międzynarodowa, której Rzeczpospolita Polska jest stroną, tak stanowi.
Ważne przypisanie
Z postanowień...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta