Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto zatwierdza delegację

09 września 2013 | Ekspert księgowy | Joanna Gołębiewska

W jednoosobowej spółce kapitałowej polecenia wyjazdów służbowych pracowników podpisuje członek zarządu. Nie może on jednak zrobić tego w przypadku swoich podróży

Pracownicy, którzy świadczą usługi na rzecz swojego pracodawcy poza siedzibą bądź stałym miejscem pracy, określonym w umowie o pracę, odbywają podróż służbową. W takich przypadkach rozliczanie kosztów delegacji przebiega m.in. z zastosowaniem przepisów kodeksu pracy (dalej: k.p.).

Pracodawca zobligowany jest do pokrycia należności przysługujących pracownikom z tytułu odbywania podróży służbowych. Do należności, o których zwrot pracownicy mają prawo się ubiegać, należą:

- diety,

- limity na nocleg,

- koszty przejazdów,

- koszty noclegów,

- inne udokumentowane koszty.

Wartości minimalnych należności w kraju i za granicą określane są w drodze rozporządzenia. Niemniej pracodawca ma prawo do wypłacania swoim pracownikom wyższych stawek należności niż te, które określone są w przepisach. Informacja o wysokości należności wyższych od wynikających z rozporządzenia powinna być przez pracodawcę zawarta w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagrodzeń bądź poprzez odrębny zapis w umowie o pracę z danym pracownikiem.

Przepisy k.p. mają zastosowanie tylko do pracowników, którzy są zatrudnieni na podstawie umów o pracę. Koszty podróży służbowych odbywanych przez takich pracowników bez wątpienia pracodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9634

Wydanie: 9634

Spis treści

Media planet

Zamów abonament