Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Różne stawki za pobyt w szpitalu

09 września 2013 | Prawo i praktyka | Bogdan Majkowski

Zasiłek chorobowy za dłuższą hospitalizację wynosi 70 lub 80 proc. podstawy wymiaru, chyba że pacjent spełnia warunki dające mu prawo do 100-proc. świadczenia

- Z otrzymanego zwolnienia lekarskiego obejmującego 20 dni wynika, że pracownica przez 16 dni przebywała w szpitalu. Przyczyną jej niezdolności do pracy nie był wypadek przy pracy ani choroba zawodowa. W jakiej wysokości powinniśmy wypłacić świadczenia chorobowe i jak rozpisać okres takiego zwolnienia w dokumentach rozliczeniowych? – pyta czytelnik.

W zależności od okoliczności pracownicy będzie przysługiwać wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80 albo 100 proc. lub zasiłek chorobowy 70 i 80 proc. albo 100 proc. lub oba świadczenia razem.

Grypa w domu

Nie wiemy, czy jest to pierwsza choroba w bieżącym roku, czy kolejna. Przypomnijmy więc, że za pierwsze 14 lub 33 dni niezdolności do pracy etatowcom przysługuje wynagrodzenie chorobowe z art. 92 k.p. Krótszy okres jego pobierania dotyczy pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia i obowiązuje po upływie roku kalendarzowego, w którym osoba ukończyła ten wiek.

Kodeks pracy określa wysokość wynagrodzenia chorobowego na 80- albo 100-proc., jeśli niezdolność do pracy powstała w wyniku wypadku w drodze do lub z pracy albo przypada na okres ciąży. Wyższe świadczenie przysługuje także zwolnionym od pracy w celu poddania się badaniom lekarskim przewidzianym dla dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9634

Wydanie: 9634

Spis treści

Media planet

Zamów abonament