Różne stawki za pobyt w szpitalu
Zasiłek chorobowy za dłuższą hospitalizację wynosi 70 lub 80 proc. podstawy wymiaru, chyba że pacjent spełnia warunki dające mu prawo do 100-proc. świadczenia
- Z otrzymanego zwolnienia lekarskiego obejmującego 20 dni wynika, że pracownica przez 16 dni przebywała w szpitalu. Przyczyną jej niezdolności do pracy nie był wypadek przy pracy ani choroba zawodowa. W jakiej wysokości powinniśmy wypłacić świadczenia chorobowe i jak rozpisać okres takiego zwolnienia w dokumentach rozliczeniowych? – pyta czytelnik.
W zależności od okoliczności pracownicy będzie przysługiwać wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80 albo 100 proc. lub zasiłek chorobowy 70 i 80 proc. albo 100 proc. lub oba świadczenia razem.
Grypa w domu
Nie wiemy, czy jest to pierwsza choroba w bieżącym roku, czy kolejna. Przypomnijmy więc, że za pierwsze 14 lub 33 dni niezdolności do pracy etatowcom przysługuje wynagrodzenie chorobowe z art. 92 k.p. Krótszy okres jego pobierania dotyczy pracowników, którzy ukończyli 50. rok życia i obowiązuje po upływie roku kalendarzowego, w którym osoba ukończyła ten wiek.
Kodeks pracy określa wysokość wynagrodzenia chorobowego na 80- albo 100-proc., jeśli niezdolność do pracy powstała w wyniku wypadku w drodze do lub z pracy albo przypada na okres ciąży. Wyższe świadczenie przysługuje także zwolnionym od pracy w celu poddania się badaniom lekarskim przewidzianym dla dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta