Odroczony podatek w księgach i bilansie
Różnice przejściowe wpływające na wynik finansowy muszą dotyczyć tego samego okresu sprawozdawczego i być rozliczane z tym samym urzędem skarbowym, aby rezerwę i aktywa można było kompensować
Aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego – co do zasady – wykazywane są w bilansie oddzielnie. Można je w bilansie (ale nie w księgach rachunkowych) kompensować (saldować), pod warunkiem jednak że jednostka ma tytuł uprawniający ją do ich jednoczesnego uwzględnienia przy obliczaniu kwoty zobowiązania podatkowego.
Zatem różnice przejściowe wpływające na wynik finansowy muszą dotyczyć tego samego okresu sprawozdawczego i być rozliczane z tym samym urzędem skarbowym. Ponadto kwestia kompensowania aktywów i rezerw z tytułu odroczonego podatku uzależniona jest od zasad (polityki) rachunkowości, przyjętych przez jednostkę.
Aktywa z tytułu odroczonego podatku wykazuje się w bilansie wówczas, gdy realne jest założenie, że w następnych okresach sprawozdawczych podmiot osiągnie taki dochód podatkowy, który pozwoli na potrącenie od niego ujemnych różnic przejściowych oraz ewentualnej straty podatkowej. W tym celu jednostka powinna dokonać oceny, czy nie doszło do utraty wartości aktywów z tytułu odroczonego podatku, spowodowanej prognozą przyszłych dochodów na poziomie niepozwalającym na dokonanie takiego potrącenia (gdyby tak się stało, konieczna jest korekta wartości aktywów za pomocą odpisów aktualizujących).
Aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego odnoszone są – co do zasady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta