Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sąsiad się dowie o budowie, gdy mu powiesz

09 września 2013 | Nieruchomości | GB
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa

Kiedy będzie można postawić dom lub halę bez pozwolenia na budowę?

Potrzeba aż 301 dni na załatwienie formalności związanych z budową magazynu, a postępowanie administracyjne o wydanie pozwolenia na budowę trwa 180 dni – wynika z raportu Banku Światowego „Doing Business". Czy nowelizacja prawa budowlanego poprawi te statystyki?

Przemysław Kucharski: Zakładając, że nowela zostanie opracowana i uchwalona przez parlament zgodnie z przyjętymi przez rząd założeniami, z pewnością skróceniu ulegnie procedura administracyjna związana z budową budynków jednorodzinnych. Skróceniu ulegnie też czas oddawania do użytkowania niektórych z pozostałych obiektów budowlanych. Należy jednak pamiętać, że, po pierwsze, mówimy zaledwie o kilku spośród kilkudziesięciu kategorii obiektów budowlanych i po drugie, że zakładane zmiany nie wpłyną wydatnie na uproszczenie procesu inwestycyjno-budowlanego.

Szeroko pojęte prawo budowlane, w tym planistyczne, wymaga gruntownej reformy, nad którą pracuje Komisja Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego. Przedmiotem prac jest opracowanie projektu Kodeksu Budowlanego. Bez uchwalenia takiego Kodeksu polskiemu rynkowi nieruchomości grozi zapaść, przy czym nie chodzi tylko o sektor stricte budowlany, długość i skomplikowanie procesu budowlanego przekłada się bowiem na wszystkie gałęzie gospodarki. O pilnej potrzebie uchwalenia Kodeksu od lat mówią praktycy biznesu i prawa. Niemniej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9634

Wydanie: 9634

Spis treści

Media planet

Zamów abonament