Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opłatę śmieciową dolicz do czynszu

09 września 2013 | Prawo i praktyka | Elżbieta Rogala

Kwota uiszczana za odbiór odpadów komunalnych jest dla wynajmującego daniną publiczną. Przy ustalaniu ceny najmu jest natomiast elementem kosztów, które zostają przeniesione na najemcę

- Spółdzielnia mieszkaniowa wynajmuje lokale użytkowe osobom trzecim (osobom niebędącym członkami spółdzielni) na podstawie umowy najmu. Pozostała część lokali użytkowych posiada własnościowe prawo do lokalu. Jako zarządca spółdzielnia złożyła deklarację o wysokości opłaty za odbiór odpadów komunalnych do urzędu miasta i gminy. Czy wprowadzona od lipca opłata śmieciowa dla lokali użytkowych powinna być powiększana o kwotę VAT w wysokości 23 proc.? – pyta czytelnik.

Największy problem przy przenoszeniu kosztów na osoby trzecie powoduje sytuacja, gdy koszt ten sam z siebie nie ma jakiejkolwiek stawki VAT ani też zwolnienia od VAT. A właśnie do takich kosztów należy wprowadzona od lipca br. tzw. opłata śmieciowa.

Stawka podstawowa

W przypadku opisanym przez czytelnika jest ona odprowadzana do urzędu miasta i gminy przez spółdzielnię mieszkaniową jako właściciela i zarządcę nieruchomości. Jest to dla spółdzielni danina publiczna niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż nie została ona objęta zakresem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Nie stanowi bowiem ani odpłatnej dostawy towarów, ani odpłatnego świadczenia usług.

Należy zatem uznać, że opłata ta stanowi element składowy czynszu. I właśnie jako...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9634

Wydanie: 9634

Spis treści

Media planet

Zamów abonament