Opłatę śmieciową dolicz do czynszu
Kwota uiszczana za odbiór odpadów komunalnych jest dla wynajmującego daniną publiczną. Przy ustalaniu ceny najmu jest natomiast elementem kosztów, które zostają przeniesione na najemcę
- Spółdzielnia mieszkaniowa wynajmuje lokale użytkowe osobom trzecim (osobom niebędącym członkami spółdzielni) na podstawie umowy najmu. Pozostała część lokali użytkowych posiada własnościowe prawo do lokalu. Jako zarządca spółdzielnia złożyła deklarację o wysokości opłaty za odbiór odpadów komunalnych do urzędu miasta i gminy. Czy wprowadzona od lipca opłata śmieciowa dla lokali użytkowych powinna być powiększana o kwotę VAT w wysokości 23 proc.? – pyta czytelnik.
Największy problem przy przenoszeniu kosztów na osoby trzecie powoduje sytuacja, gdy koszt ten sam z siebie nie ma jakiejkolwiek stawki VAT ani też zwolnienia od VAT. A właśnie do takich kosztów należy wprowadzona od lipca br. tzw. opłata śmieciowa.
Stawka podstawowa
W przypadku opisanym przez czytelnika jest ona odprowadzana do urzędu miasta i gminy przez spółdzielnię mieszkaniową jako właściciela i zarządcę nieruchomości. Jest to dla spółdzielni danina publiczna niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż nie została ona objęta zakresem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Nie stanowi bowiem ani odpłatnej dostawy towarów, ani odpłatnego świadczenia usług.
Należy zatem uznać, że opłata ta stanowi element składowy czynszu. I właśnie jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta