Emerytura częściowa pomniejszy powszechną
U osób, które skorzystają z częściowej emerytury, każda pobrana kwota odpowiednio zmniejszy poziom przyszłego świadczenia powszechnego, ustalanego według nowych zasad
- Urodziłem się 10 czerwca 1949 r. W czerwcu 2014 r. ukończę 65 lat. Będę miał wtedy 40-letni okres składkowy i nieskładkowy. Należę do otwartego funduszu emerytalnego. Czy do czasu osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego będę mógł pobierać emeryturę częściową? Jakie warunki muszę spełnić, aby ją dostać? W jaki sposób ZUS obliczy jej wysokość? Komu przysługuje prawo do emerytury częściowej? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 26b ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm., dalej ustawa emerytalna), ubezpieczonym urodzonym po 31 grudnia 1948 r., którzy nie osiągnęli podwyższonego wieku emerytalnego, określonego w art. 24 ust. 1a i 1b ustawy emerytalnej, przysługuje emerytura częściowa. Muszą jednak spełnić łącznie następujące warunki:
- mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn oraz
- osiągnęli wiek wynoszący co najmniej 62 lata dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn.
Przy ustalaniu 35- lub 40-letniego okresu składkowego i nieskładkowego uwzględnia się – analogicznie, w kolejności jak przy ustalaniu uprawnień...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta