Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odroczony podatek dochodowy krok po kroku

09 września 2013 | Ekspert księgowy | Marek Barowicz

Aktywów i rezerw na podatek odroczony mogą nie ustalać jednostki, których roczne sprawozdanie finansowe nie podlega badaniu i ogłaszaniu

Wpływający na wynik finansowy podatek dochodowy za dany okres sprawozdawczy obejmuje część bieżącą i odroczoną. Część bieżąca obejmuje podatek wykazany w deklaracji za dany okres sprawozdawczy. Wykazywana w rachunku zysków i strat część odroczona podatku to różnica pomiędzy stanem aktywów i rezerw z tytułu podatku odroczonego na koniec i początek okresu sprawozdawczego (z wyłączeniem aktywów i rezerw odnoszonych na kapitał własny).

Odroczony podatek dochodowy wyraża przyszłe skutki podatkowe operacji gospodarczych, ujętych w księgach rachunkowych. Umożliwia on ustalanie przyszłych zwiększeń i zmniejszeń dochodu do opodatkowania, będących konsekwencją realizacji składników aktywów lub rozliczenia (spłaty) składników pasywów.

Zasady ustalania odroczonego podatku dochodowego uregulowane zostały w art. 37 ustawy o rachunkowości....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9634

Wydanie: 9634

Spis treści

Media planet

Zamów abonament