Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie całe odszkodowanie musi być przychodem

09 września 2013 | Ekspert księgowy | Marek Piotrowski

- Przedsiębiorca otrzymał kosztorysowe odszkodowanie w wysokości 10 000 zł tytułem likwidacji zaistniałej szkody. Chodziło o wypadek samochodu osobowego stanowiącego środek trwały firmy. Koszt naprawy wyniósł rzeczywiście 9000 zł, a podatnik w ramach działalności korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Ponieważ samochód nie był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym, to wydatki poniesione na jego naprawę nie mogły zostać rozliczone w kosztach. Jak ustalić przychód z tytułu otrzymanego odszkodowania?

W ustawie o PIT zasadą jest, że za przychód z działalności gospodarczej uważa się także otrzymane odszkodowanie za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej (art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o PIT).

Z kolei przepisy ustawy o CIT ustalają, że za przychód uważa się otrzymane pieniądze, wartości pieniężne i różnice kursowe (art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT).

Tym samym, o ile w przypadku podatników CIT otrzymane odszkodowanie będzie niejako automatycznie traktowane jako...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9634

Wydanie: 9634

Spis treści

Media planet

Zamów abonament