Nie całe odszkodowanie musi być przychodem
- Przedsiębiorca otrzymał kosztorysowe odszkodowanie w wysokości 10 000 zł tytułem likwidacji zaistniałej szkody. Chodziło o wypadek samochodu osobowego stanowiącego środek trwały firmy. Koszt naprawy wyniósł rzeczywiście 9000 zł, a podatnik w ramach działalności korzysta ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Ponieważ samochód nie był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym, to wydatki poniesione na jego naprawę nie mogły zostać rozliczone w kosztach. Jak ustalić przychód z tytułu otrzymanego odszkodowania?
W ustawie o PIT zasadą jest, że za przychód z działalności gospodarczej uważa się także otrzymane odszkodowanie za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej (art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o PIT).
Z kolei przepisy ustawy o CIT ustalają, że za przychód uważa się otrzymane pieniądze, wartości pieniężne i różnice kursowe (art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT).
Tym samym, o ile w przypadku podatników CIT otrzymane odszkodowanie będzie niejako automatycznie traktowane jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta