Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ryzyko pozwów raczej niewielkie

09 września 2013 | Ekonomia | Marek Domagalski

Zapowiedziane przez rząd ograniczenia roli funduszy wywołuje spekulacje, że może to narazić Polskę na pozwy o odszkodowanie ze strony zagranicznych inwestorów.

Chodzi o potencjalne procesy na podstawie umów o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji (Bilateral Investment Treaty – BIT). Jakie mają szanse takie roszczenia?

Pytanie jest tym bardziej zasadne, że znaczna część Powszechnych Towarzystw Emerytalnych zarządzających OFE jest w rękach firm zagranicznych, a bodaj ze wszystkimi krajami macierzystymi PTE Polska zawarła takie umowy. Umowy te nie są martwe, w zeszłym roku Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa prowadziła na ich podstawie 7 spraw arbitrażowych, choć w innych sferach gospodarki.

BIT-y zawierane są przez państwa w celu ułatwienia i zabezpieczenia kontraktów handlowych, zwłaszcza inwestycji, mają ograniczać ryzyko inwestowania w innym kraju, z innym systemem prawnym. Kluczowa jest w nich ochrona zainwestowanego majątku, zwłaszcza przed działaniami państwa gospodarza. Są to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9634

Wydanie: 9634

Spis treści

Media planet

Zamów abonament