Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europa przeciw interwencji

09 września 2013 | Świat | Anna Słojewska
Walki w Syrii trwają. Między innymi w Deir az-Zur, ważnym strategicznie mieście  na wschodzie kraju (na zdjęciu rebelianci)
źródło: AFP
Walki w Syrii trwają. Między innymi w Deir az-Zur, ważnym strategicznie mieście na wschodzie kraju (na zdjęciu rebelianci)

UE zgadza się z USA, że za użycie broni chemicznej odpowiada reżim Asada. Ale nie popiera ataku militarnego na Syrię

Anna Słojewska z Brukseli

Ministrowie spraw zagranicznych UE spotkali się w sobotę w Wilnie, żeby przygotować wspólne stanowisko w sprawie Syrii. Udało im się wydać komunikat sygnowany przez wszystkich 28 szefów dyplomacji, który nazywa winnych domniemanej śmierci 1429 osób.

„Informacje z wielu źródeł wydają się wskazywać, że za atakiem stoi syryjski reżim" – brzmi fragment oświadczenia. Ministrowie stwierdzają też, że „wspólnota międzynarodowa powinna dać jasny i mocny sygnał powstrzymujący Syrię od kolejnych takich ataków".

Deklaracja tylko z pozoru jednak brzmi jak wyraz determinacji i jednomyślności. Tak naprawdę w Wilnie osiągnięto „minimum". Przed spotkaniem francuska prasa donosiła, że dla dyplomacji tego kraju minimum to wypracowanie zgody w sprawie wskazania autorów użycia broni chemicznej. Uzyskano to i nic więcej.

Drugi Irak?

UE w komunikacie podkreśla, że rozwiązanie w sprawie Syrii powinno się znaleźć w „procesie ONZ", co oznacza brak reakcji. Bo dwoje stałych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9634

Wydanie: 9634

Spis treści

Media planet

Zamów abonament