Instytucje wspólnego inwestowania z UE a zwolnienie z CIT
Polskie fundusze inwestycyjne różnią się w znaczącym stopniu od tych, które funkcjonują w innych państwach unijnych. W celu zniwelowania rozbieżności wprowadzono do krajowego porządku prawnego instytucje wspólnego inwestowania.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 27 sierpnia 2014 r. (III SA/Wa 269/14, III SA/Wa 268/14).
W ramach swojej działalności spółka zarządzała funduszami inwestycyjnymi, w tym inwestowała w położone w Polsce nieruchomości oraz akcje i udziały polskich spółek nieruchomościowych. Spółka ta, utworzona zgodnie z prawem niemieckim, posiadała status spółki inwestycyjnej, a dochody z zarządzanych przez nią funduszy były na podstawie tamtejszego prawa zwolnione z opodatkowania.
W przekonaniu spółki także dochody uzyskiwane w Polsce w zakresie działalności funduszy inwestycyjnych przez nią zarządzanych powinny być zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy o CIT. Spółka postulowała prowspólnotową wykładnię tego przepisu. Ponadto twierdziła, że zarządzane przez nią fundusze są zbliżoną formą inwestowania do funduszy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta