Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy znasz bank, któremu chcesz powierzyć pieniądze

25 września 2014 | Moje Pieniądze
autor zdjęcia: Marta Bogacz
źródło: Fotorzepa
autor zdjęcia: Marta Bogacz
źródło: Fotorzepa
autor zdjęcia: Marta Bogacz
źródło: Fotorzepa
autor zdjęcia: Sławomir Mielnik
źródło: Fotorzepa

Zmieniają się nazwy, pojawiają nowe marki. Wysokie odsetki często proponują mało znane instytucje. Dziś je przedstawiamy.

Anna ogonowska-rejer

W Polsce działa 39 banków komercyjnych, w tym jeden państwowy – BGK, dwa hipoteczne: mBank Hipoteczny i Pekao Bank Hipoteczny. Pozostałe mają charakter uniwersalny, czyli wykonują wszystkie lub większość dozwolonych prawem czynności bankowych. 28 instytucji świadczy usługi dla indywidualnych klientów.

39 banków ma w sumie prawie 15 280 placówek, w których pracuje ok. 173 tys. osób.

Depozyty zgromadzone we wszystkich bankach komercyjnych (działających w naszym kraju jako samodzielne podmioty; obecnie dotyczy to wszystkich banków detalicznych, bo żaden z nich nie jest oddziałem banku zagranicznego) są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (z takich samych gwarancji korzystają klienci banków spółdzielczych i SKOK). Gdyby doszło do upadłości któregokolwiek z banków, deponent może liczyć na zwrot wkładu do wysokości 100 tys. euro (równowartość tej kwoty w złotych).

W zasadzie w każdej instytucji klient może założyć konto osobiste z kartą debetową, otworzyć lokatę, może też zaciągną pożyczkę gotówkową czy kredyt hipoteczny. Dlatego przedstawiając banki, pominęliśmy te oczywiste elementy ofert. Zależało nam na podkreśleniu specjalizacji banku i takich cech jego oferty, które można uznać za wyróżniające na rynku.

Warto...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9950

Wydanie: 9950

Spis treści

Media planet

Zamów abonament