Czy znasz bank, któremu chcesz powierzyć pieniądze
Zmieniają się nazwy, pojawiają nowe marki. Wysokie odsetki często proponują mało znane instytucje. Dziś je przedstawiamy.
Anna ogonowska-rejer
W Polsce działa 39 banków komercyjnych, w tym jeden państwowy – BGK, dwa hipoteczne: mBank Hipoteczny i Pekao Bank Hipoteczny. Pozostałe mają charakter uniwersalny, czyli wykonują wszystkie lub większość dozwolonych prawem czynności bankowych. 28 instytucji świadczy usługi dla indywidualnych klientów.
39 banków ma w sumie prawie 15 280 placówek, w których pracuje ok. 173 tys. osób.
Depozyty zgromadzone we wszystkich bankach komercyjnych (działających w naszym kraju jako samodzielne podmioty; obecnie dotyczy to wszystkich banków detalicznych, bo żaden z nich nie jest oddziałem banku zagranicznego) są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (z takich samych gwarancji korzystają klienci banków spółdzielczych i SKOK). Gdyby doszło do upadłości któregokolwiek z banków, deponent może liczyć na zwrot wkładu do wysokości 100 tys. euro (równowartość tej kwoty w złotych).
W zasadzie w każdej instytucji klient może założyć konto osobiste z kartą debetową, otworzyć lokatę, może też zaciągną pożyczkę gotówkową czy kredyt hipoteczny. Dlatego przedstawiając banki, pominęliśmy te oczywiste elementy ofert. Zależało nam na podkreśleniu specjalizacji banku i takich cech jego oferty, które można uznać za wyróżniające na rynku.
Warto...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta