Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stosujesz fikcyjne promocje, licz się z ryzykiem kary

25 września 2014 | Dobra Firma | Michał Kołtuniak

Zachęcanie konsumentów do zakupu towaru po rzekomo obniżonej cenie i tym samym wywoływanie wrażenia istnienia szczególnej korzyści wynikającej z podjęcia szybkiej decyzji o zakupie jest nielegalnym działaniem.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że spółka Vigget sprzedająca na pokazach urządzenia paramedyczne wprowadzała konsumentów w błąd, stosując fikcyjną promocję. Jej działanie zostało zaklasyfikowane jako nieuczciwa praktyka rynkowa. A na czym ono polegało? UOKiK przeanalizował wzory umów sprzedaży zawieranych przez Vigget z uczestnikami pokazów. Niedozwoloną praktyką przedsiębiorcy było sugerowanie konsumentom, że kupując urządzenie podczas pokazu, zyskują upust do 50 proc. Spółka informowała, że regularna cena aparatu wynosi około 7 tys. zł, i proponowała uczestnikom prezentacji promocyjny zakup nawet za połowę tej sumy. Jednocześnie jednak postępowanie urzędu antymonopolowego wykazało, że sprzęt nigdy nie był sprzedawany w cenie wyjściowej. Tym samym przedsiębiorca wprowadzał konsumentów w błąd co do wartości urządzenia. Co więcej, mogli oni nabrać przekonania o szczególnej korzyści wynikającej z podjęcia szybkiej decyzji o zakupie. Takie postępowanie przedsiębiorcy narusza przepisy ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym (DzU z 2007r. nr 171, poz. 1206).

Zmylony ceną

Zgodnie z art. 4 tej ustawy praktyka rynkowa stosowana przez przedsiębiorców wobec konsumentów jest nieuczciwa, jeżeli jest sprzeczna z dobrymi obyczajami i w istotny sposób zniekształca lub może zniekształcić zachowanie rynkowe...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9950

Wydanie: 9950

Spis treści

Media planet

Zamów abonament