Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak dobrze wynająć lokal użytkowy

25 września 2014 | Dobra Firma | Dariusz Wociór

Wynajmujący sklep czy biuro powinien przedstawić tytuł prawny do lokalu. Najemca nie może pozwolić sobie na to, że wynajmie lokal od osoby nieuprawnionej. Zapewnienie o tym powinno być w postanowieniach umownych.

Przyszły najemca lokalu użytkowego – podpisując umowę najmu – powinien się zastanowić, jak ją zawrzeć, żeby przewidywała jak najpełniejszą  ochronę jego interesów. Często się zdarza, że właściciel lokalu wręcza przyszłemu najemcy umowę najmu do podpisu. Powinien on jednak dokonać dokładnej analizy postanowień umownych. Nie wystarczy określenie, że wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy lokal do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Zawierając taką umowę, warto skorzystać z  pomocy profesjonalisty. Niewłaściwe jej zredagowanie  może spowodować straty finansowe najemcy. Co więc powinno się znaleźć w umowie najmu?

Opłaty to ważny element kontraktu

Zazwyczaj, strony wynajmując lokal, zwracają uwagę na czynsz. Najemca powinien sprawdzić stawki czynszu w okolicy, żeby się nie okazało, że jest on zbyt wygórowany i umowa będzie dla niego niekorzystna. Oprócz czynszu, najemca powinien dowiedzieć się, jakie dodatkowe opłaty za użytkowanie lokalu i media będzie musiał płacić wynajmującemu. W umowie czynsz i opłaty powinny  zostać precyzyjnie określone. Warto by najemca wynegocjował wyłączenie możliwości wypowiadania wysokości czynszu przez pewien okres, a także uzależnienie jego wzrostu od określonych czynników. Jest to bardzo istotne i często zależy od tego rentowność prowadzenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9950

Wydanie: 9950

Spis treści

Media planet

Zamów abonament