Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Giftwork łączy i motywuje

25 września 2014 | Menedżer
Coraz więcej firm czerpie korzyści z kultury organizacyjnej zbudowanej wokół wartości, z którymi załoga się utożsamia i które praktykuje
źródło: 123RF
Coraz więcej firm czerpie korzyści z kultury organizacyjnej zbudowanej wokół wartości, z którymi załoga się utożsamia i które praktykuje
Maria Zakrzewski
źródło: materiały prasowe
Maria Zakrzewski

Dzięki zaufaniu i zrozumieniu w zespole czy dziale praca nie jest codzienną harówką, a zatrudnieni dają z siebie 
to, co najlepsze, w pełni angażując się w każde zadanie. Kluczową rolę odgrywają tu liderzy średniego i niższego szczebla.

Maria Zakrzewski

Marzena Winczo-Gasik

Firmy są coraz bardziej zróżnicowane i elastyczne, o płaskiej strukturze, często sieciowe, a znacznie lepiej niż kiedyś wykształceni i bardziej mobilni pracownicy szukają tzw. szybkiej satysfakcji. O taką łatwiej, jeśli pracodawcy uda się powiązać ich zadania z zaspokojeniem potrzeb emocjonalnych, w tym poczucia, że są szanowani i traktowani uczciwie. Takie podejście uruchamia u nich samokontrolę, a ta z kolei wpływa na wyższą jakość pracy i silniejszą identyfikację z pracodawcą. Szefa zastępuje lider. Kontrolę zastępuje wzajemne zaufanie.

Skąd przykład

Wartości, którymi kierują się najlepsze miejsca pracy, mają różną genezę. Czasami jest to wkład charyzmatycznego założyciela i właściciela, czasami długofalowa i konsekwentna polityka zarządu.

W praktyce kluczową rolę do odegrania ma kierownictwo, i to wcale nie najwyższego, ale średniego i niższego szczebla. Jeśli liderom uda się stworzyć relacje bazujące na zaufaniu i zrozumieniu w zespole czy dziale, jest szansa, że dla wszystkich w firmie praca przestanie być codzienną harówką, a stanie się okazją do robienia ważnych i nowych rzeczy w sposób, który im odpowiada. Ten rodzaj osobistego wkładu w rozwój biznesu i firmy jest szczególnej próby.

Wiara i zaufanie

Coraz więcej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9950

Wydanie: 9950

Spis treści

Media planet

Zamów abonament