Ryczałt za nadgodziny to nie sposób na oszczędności
W razie trudności z ustaleniem realnie przepracowanego czasu można wprowadzić ryczałtowe wynagrodzenie za pracę nadliczbową. Ale nawet gdyby etatowiec wypracował mniej godzin, nie obniży to ustalonej stałej stawki.
Kilkorgu pracownikom chcielibyśmy wprowadzić ryczałtowe wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. Jak powinniśmy rozumieć użyte w przepisach określenie: „stałe wykonywanie pracy poza zakładem pracy"? Czy chodzi tu o osoby wyłącznie pracujące poza siedzibą firmy? – pyta czytelnik.
Finansowe rekompensowanie pracy w godzinach nadliczbowych może mieć formę ustalonego na przyszłość ryczałtu. Zastępuje on wynagrodzenie wraz z dodatkiem za pracę w nadgodzinach. Jego wysokość powinna odpowiadać przewidywanemu wymiarowi takiej ekstrapracy.
Dowolna forma i nazwa
Ryczałt ustalamy w wyraźny sposób, tzn. jasno odnosząc się do jego przeznaczenia (pokrycie należności za pracę w nadgodzinach) i ze świadomością świadczenia takiej pracy przez etatowca....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta