Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poszukiwanie pracy to zajęcie dla profesjonalistów

25 września 2014 | Menedżer | Katarzyna Pieciul
źródło: materiały prasowe
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Rzeczpospolita

Wielu kandydatów podczas rekrutacji się gubi. Nie potrafią postawić granicy między tym, co chcieliby powiedzieć, a tym, co im pomoże w przejściu do kolejnego etapu. Ich przyszli szefowie też są zdezorientowani. Nieco osaczeni przez konwencję rozmowy łatwowiernie przyjmują deklaracje kandydatów.

Rozmowa kwalifikacyjna zaczyna być sztuką subtelnego balansowania między autentycznością a naiwnością – twierdzi Katarzyna Pieciul, psycholog biznesu, consulting director, partner w Lee Hecht Harrison DBM w Polsce.

Szukanie pracy to pestka – twierdzą niektórzy. Wiadomo, o co chodzi, a jak nie wiadomo, to spokojnie można wygooglować. Co trzeba zrobić? Kandydat pisze CV, wysyła, gdzie się da, idzie na rozmowę, odpowiada na pytania i dostaje etat. Wystarczy tylko mieć do tego odpowiednie podejście, być sobą i za bardzo się nie przejmować. W końcu to tylko praca... – nie ta, to będzie inna. Niemożliwe?

Wbrew pozorom wielu jest kandydatów, którzy w taki sposób myślą o szukaniu nowego zajęcia – więcej, niż nam się wydaje. Niektórzy nawet wygrywają dla siebie ciekawe oferty. Inni są nieco zdziwieni, że propozycje pracodawców nie są tak atrakcyjne, jak zakładali wtedy, gdy zaczynali poszukiwania. A znam też takich, którzy poważnie zachodzą w głowę, co jest nie tak. Przecież poważnie traktują rozmowy rekrutacyjne, odpowiadają na każde pytanie, dokładnie wyjaśniają, dlaczego są bez pracy i jakie mają zobowiązania. Potrafią też konkretnie opisać swoje oczekiwania: chcą się rozwijać w nowej firmie, robić to, na czym się znają najlepiej, nie chcą pracować po godzinach, bo ważny jest dla nich work-life balance. Ich doświadczenia są na tyle uniwersalne, że profil firmy, do której...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9950

Wydanie: 9950

Spis treści

Media planet

Zamów abonament