Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W telegraficznym skrócie

25 września 2014 | Menedżer
źródło: Rzeczpospolita

ZMIANY W PRZEPISACH

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2015 r.

Od stycznia 2015 r. minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 1750 zł brutto. Aktem prawnym regulującym jego wysokość jest rozporządzenie Rady Ministrów z 11 września 2014 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2015 r. (DzU z 2014 r., poz. 1220).

Niższe progi zarobkowe emerytów i rencistów

Od września 2014 r. zmniejszyły się limity przychodu, których przekroczenie powoduje zmniejszenie lub zawieszenie emerytury lub renty. Zgodnie z ustawą z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych świadczenie ulega zmniejszeniu, gdy emeryt lub rencista osiąga przychód w kwocie przekraczającej 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale kalendarzowym. Jeśli osiąga więcej niż 130 proc. przeciętnej płacy, ZUS zawiesza wypłatę świadczenia. Od 1 września do 30 listopada 2014 r. granice te wynoszą odpowiednio: 2618 zł i 4862 zł.

PROJEKTY AKTÓW PRAWNYCH

Koniec nieoskładkowanych zleceń

Umowy-zlecenia będą oskładkowane tak samo jak umowa o pracę. W Sejmie toczą się prace legislacyjne nad rządowym projektem zmian w ustawie systemowej. Przewiduje on, że podmioty zatrudniające na podstawie umów-zleceń będą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9950

Wydanie: 9950

Spis treści

Media planet

Zamów abonament