Życie zaczyna się po pięćdziesiątce
Współczesny biznes w coraz większym stopniu bazuje na specjalistycznych kompetencjach pracowników. Właściwie kształtowany kapitał intelektualny pozwala przedsiębiorstwom na osiągnięcie przewagi konkurencyjnej.
Stąd nacisk kładziony na rozwój kompetencji w organizacji, a przede wszystkim utrzymanie już istniejących, jest niezwykle istotny w kontekście coraz bardziej konkurencyjnego, globalnego rynku.
1. Coraz mniej młodych z potencjałem
Sytuacja niedoboru odpowiednich kompetencji w organizacjach staje się tym bardziej skomplikowana, gdy weźmiemy pod uwagę coraz większą konkurencję przedsiębiorstw na rynku pracy. Niedobór ten wynika z dwóch przyczyn. Po pierwsze, od kilku lat w Polsce mówimy o niżu demograficznym, charakteryzującym się coraz mniejszą liczbą osób w wieku produkcyjnym. Po drugie, obserwujemy narastające niedopasowanie kompetencyjne absolwentów szkół średnich oraz uczelni wyższych do wymagań stawianych przez rynek pracy. Bezrobocie młodych ludzi w Polsce jest efektem wybierania przez nich profili kształcenia, które nie zawsze są spójne z realnym zapotrzebowaniem pracodawców. Efektem ubocznym pozytywnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta