Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Auto służbowe używane prywatnie to oskładkowany przychód

25 września 2014 | Prawo i praktyka | Izabela Nowacka

Nie można podciągać korzystania z firmowego samochodu do celów prywatnych prawie za darmo pod ulgę składkową obejmującą korzyści materialne przysługujące zatrudnionym na podstawie regulaminu pracy.

Udostępnienie pracownikowi służbowego samochodu po pracy, do prywatnych przejazdów, oznacza powstanie u niego przychodu ze stosunku pracy. Odpowiednio wyceniony, podlega opodatkowaniu. Ale pracodawcy próbują znaleźć jakieś rozwiązanie i ulżyć pracownikom, podciągając go pod zwolnienia ze składek ZUS. Ulga, którą przymierzają do tego rodzaju świadczenia, dotyczy korzyści materialnych, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia MPiPS z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.; dalej rozporządzenie składkowe).

Jak jednak wyjaśnił gdański oddział ZUS w decyzji nr 296 z 30 lipca 2014 r. (znak: DI/100000/43/ 812/2014) „ wartość świadczenia związanego z udostępnieniem pracownikowi samochodu w celach prywatnych w części finansowanej przez pracodawcę należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne".

Stanowisko płatnika

Spółka miała w planach wprowadzenie do regulaminu wynagradzania zapisu umożliwiającego pracownikom – członkom zarządu korzystanie z użytkowanych przez nich samochodów służbowych także w celach prywatnych, ale za częściową odpłatnością. Opłata miałaby być stała (zryczałtowana), o wymiarze symbolicznym i potrącana z wynagrodzeń za pracę.

Wartość świadczenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9950

Wydanie: 9950

Spis treści

Media planet

Zamów abonament