Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

GPS w aucie niekoniecznie za zgodą pracownika

25 września 2014 | Menedżer | Tomasz Poznański

Nadmierna inwigilacja zatrudnionego poprzez system lokalizacji pojazdu służbowego może się przyczynić do tego, że natychmiast rzuci posadę, 
a pracodawca zapłaci mu odszkodowanie.

Jeśli szef instaluje w firmowych pojazdach system ich lokalizacji, powinien o tym uprzedzić korzystających z nich pracowników. Gdy samochód użytkowany jest też do celów prywatnych, na GPS w nim potrzebna jest zgoda etatowca.

Przeciwko złodziejom

GPS może być montowany przez pracodawcę wyłącznie jako zabezpieczenie antykradzieżowe. Wtedy lokalizacja pojazdu jest analizowana po zgłoszeniu kradzieży. Takie urządzenie w żaden sposób nie narusza praw etatowca – użytkownika samochodu.

Inaczej jest, kiedy GPS instaluje się po to, żeby weryfikować należyte wykonywanie obowiązków pracowniczych. Dzięki temu szef ma bardzo dokładną informację o poczynaniach podwładnego. Dodatkowo gdy pracownikowi wolno użytkować auto również w celach prywatnych, może dochodzić do swego rodzaju śledzenia jego życia, do czego rzecz jasna przełożony nie ma prawa.

Jak zawiadomić

Instalując w samochodach służbowych system lokalizacji, pracodawca powinien o tym zawiadomić załogę....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9950

Wydanie: 9950

Spis treści

Media planet

Zamów abonament