Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zgodny podpis na rozstanie

25 września 2014 | Menedżer
Katarzyna Witkowska-Pertkiewicz, radca prawny w kancelarii 
Squire Patton Boggs Święcicki Krześniak sp.k.
źródło: materiały prasowe
Katarzyna Witkowska-Pertkiewicz, radca prawny w kancelarii 
Squire Patton Boggs Święcicki Krześniak sp.k.

Nad zawarciem porozumienia o rozwiązaniu umowy warto pomyśleć nawet wtedy, gdy pracodawca wcześniej złożył wypowiedzenie. Podwładny 
nie będzie mógł wtedy odwołać się do sądu, a firma zyska wizerunkowo.

Katarzyna Witkowska- -Pertkiewicz

Wybór sposobu zakończenia współpracy nierzadko podyktowany jest samą treścią łączącej strony umowy lub wynika z konkretnych zaistniałych okoliczności. Ale nawet wtedy, gdy przyczyny uzasadniające wypowiedzenie leżą wyłącznie po stronie pracownika i są na tyle oczywiste i konkretne, że mogłyby uzasadniać wręczenie mu wypowiedzenia umowy, warto rozważyć zakończenie stosunku pracy na mocy porozumienia stron.

Porozumienie to najbardziej bezkonfliktowy sposób zakończenia współpracy. W tym trybie można rozwiązać umowę w każdym czasie – także podczas usprawiedliwionej nieobecności pracownika czy w okresie, kiedy jest on objęty szczególną ochroną. Strony nie są tu związane długością okresów wypowiedzenia i mogą swobodnie ustalić moment rozwiązania łączącej ich umowy. Może to być tak samo dzień następny, jak i termin przypadający za kilka miesięcy.

Wspólne ustalenia

Niezwykle trafne podsumowanie tego, czym jest porozumienie stron, zawiera wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z 5 września 2012 r. (III APa 10/12). Czytamy, że jest to „w istocie umowa rozwiązująca stosunek pracy, która może być zawarta w dowolnej formie i w każdym momencie istnienia stosunku pracy. Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron oznacza zatem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9950

Wydanie: 9950

Spis treści

Media planet

Zamów abonament