Sztuczne kwiaty dają prąd
Wyglądają jak wzięte z filmu science fiction. Elektrownie słoneczne nowego typu trafią na rynek za trzy lata.
Wysokie na dziesięć metrów „słoneczniki" to wspólny pomysł IBM oraz szwajcarskiej firmy Airlight Energy. Paraboliczna „antena" o powierzchni 40 metrów kwadratowych może wyprodukować 12 kilowatów energii elektrycznej oraz do 20 kilowatów energii cieplnej w ciągu jednego słonecznego dnia. To wystarczy, aby zaopatrzyć w prąd kilka domów. Instalacja może również posłużyć do ogrzewania i chłodzenia budynków oraz do odsalania wody. Ma być tańsza niż obecnie używane panele.
– Wszystko się zaczęło, kiedy pojawił się raport o zmianach klimatu i ich wpływie na ekonomię – mówi dr Bruno Michel z IBM Research pod Zurychem. – Postanowiliśmy zredukować ilość energii potrzebnej do działania superkomputerów.
Od kilku lat IBM pracuje nad pomysłem chłodzenia układów elektronicznych wodą. Taki superkomputer już zresztą działa. Ten sam pomysł przeniesiono do chłodzenia ogniw fotowoltaicznych. 36 luster „słonecznika"...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta