Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Próba sił w śląskich kopalniach

25 września 2014 | Ciekawa ekonomia
Prywatne górnictwo ma zyski, państwowe gigantyczne straty
źródło: Rzeczpospolita
Prywatne górnictwo ma zyski, państwowe gigantyczne straty
źródło: Rzeczpospolita

Surowce | Eksperci twierdzą: Kompania Węglowa nie przetrwa bez ostrych cięć. Ale związki zawodowe mówią stanowczo: nie!

Barbara oksińska

Zupełnie rozbieżne są pomysły związków zawodowych i zarządu Kompanii Węglowej (KW) na ratowanie przed plajtą tej największej firmy węglowej w UE. Jeśli wierzyć władzom spółki, bez drastycznych cięć, takich jak rezygnacja z niektórych przywilejów górniczych i pozyskanie gotówki poprzez sprzedaż części aktywów, tego kolosa nie uda się uratować.

– Alternatywą dla decyzji o likwidacji uprawnień emerytów i rencistów do bezpłatnego węgla była utrata kapitałów własnych i złożenie wniosku o upadłość – tak Mirosław Taras, prezes KW, argumentuje ostatnie decyzje zarządu w sprawie skasowania deputatu dla 160 tys. osób. Problem w tym, że na takie działania nie zgadzają się związki zawodowe. I wysuwają alternatywny plan ratunkowy. Bardzo kontrowersyjny.

Zasypać straty cudzym zyskiem

Związkowcy chcą, po pierwsze, pozostawienia wszystkich kopalń w strukturach grupy. A po drugie, połączenia KW z także przynoszący straty Katowickim Holdingiem Węglowym oraz zyskownym państwowym Węglokoksem, który jest największym polskim eksporterem węgla. W ten sposób powstałby gigant o rocznych obrotach sięgających 17 mld zł.

Jednak zysk Węglokoksu, który w 2013 r. wyniósł 124,6 mln zł, nie zdołałyby pokryć dotkliwych strat, jakie notują dziś KW i KHW. W pierwszej połowie 2014 r. były...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9950

Wydanie: 9950

Spis treści

Media planet

Zamów abonament