Trudności na rynku pracy nie pozwalają różnicować płac
Szef, który z powodu pilnych potrzeb musi zwiększyć zespół i nowym osobom oferuje wyższe pensje, ryzykuje wypłaty odszkodowania dotychczasowej kadrze za nierówne traktowanie w wynagradzaniu.
Jedną z naczelnych zasad prawa pracy jest równe traktowanie pracowników, także w zakresie warunków wynagradzania. Dotyczy to zarówno pensji zasadniczej, jak i wszystkich dodatkowych składników oraz innych świadczeń przyznawanych w gotówce i w naturze.
Jednakie prace
Zasada ta przejawia się w nakazie ustalania jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości (patrz ramka). Zarówno przy jednakowych pracach, jak i tych o jednakowej wartości pojawiają się elementy wartościujące związane ze sposobem i jakością wykonywanych zadań. Jeżeli zatem praca wykonywana przez jednego pracownika jest odmienna lub ma inną wartość niż ta realizowana przez jego kolegę, nie można mówić o jednakowej pracy lub o jednakowej wartości, która wymusza ustalenie takie samo wynagrodzenie.
Jednocześnie zasada równego traktowania nie zakazuje różnicowania zatrudnionych, jeśli podczas ustalania wynagrodzenia poszczególnym osobom szef kieruje się obiektywnym i zgodnym z prawem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta