Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudności na rynku pracy nie pozwalają różnicować płac

25 września 2014 | Menedżer | Anna Rogowska
Kodeks pracy nie przewiduje żadnych, nawet czasowych, możliwości odmiennego opłacania takiej samej pracy
źródło: 123RF
Kodeks pracy nie przewiduje żadnych, nawet czasowych, możliwości odmiennego opłacania takiej samej pracy

Szef, który z powodu pilnych potrzeb musi zwiększyć zespół i nowym osobom oferuje wyższe pensje, ryzykuje wypłaty odszkodowania dotychczasowej kadrze 
za nierówne traktowanie w wynagradzaniu.

Jedną z naczelnych zasad prawa pracy jest równe traktowanie pracowników, także w zakresie warunków wynagradzania. Dotyczy to zarówno pensji zasadniczej, jak i wszystkich dodatkowych składników oraz innych świadczeń przyznawanych w gotówce i w naturze.

Jednakie prace

Zasada ta przejawia się w nakazie ustalania jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości (patrz ramka). Zarówno przy jednakowych pracach, jak i tych o jednakowej wartości pojawiają się elementy wartościujące związane ze sposobem i jakością wykonywanych zadań. Jeżeli zatem praca wykonywana przez jednego pracownika jest odmienna lub ma inną wartość niż ta realizowana przez jego kolegę, nie można mówić o jednakowej pracy lub o jednakowej wartości, która wymusza ustalenie takie samo wynagrodzenie.

Jednocześnie zasada równego traktowania nie zakazuje różnicowania zatrudnionych, jeśli podczas ustalania wynagrodzenia poszczególnym osobom szef kieruje się obiektywnym i zgodnym z prawem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9950

Wydanie: 9950

Spis treści

Media planet

Zamów abonament