Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obrazy żyją, kiedy są oglądane

25 września 2014 | Moje Pieniądze
Marek Roefler, z wykształcenia fizyk, w 1983 r. założył firmę Dantex, która od 1996 r. zajmuje się budową biurowców pod wynajem i realizacją inwestycji mieszkaniowych
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Fotorzepa
Marek Roefler, z wykształcenia fizyk, w 1983 r. założył firmę Dantex, która od 1996 r. zajmuje się budową biurowców pod wynajem i realizacją inwestycji mieszkaniowych

Marek Roefler | Z twórcą muzeum sztuki w Konstancinie o malarstwie artystów szkoły paryskiej rozmawia Janusz Miliszkiewicz.

W swoim prywatnym muzeum polskich artystów szkoły paryskiej, założonym w 2010 r. w Konstancinie, otworzył pan kilka dni temu czwartą monograficzną wystawę, tym razem Maurycego Mędrzyckiego.

Marek Roefler:  Mędrzycki był świetnym malarzem, legendą paryskiej bohemy, pierwszym życiowym partnerem sławnej modelki i muzy artystów Kiki z Montparnasse. Jego nazwisko pojawia się w światowych publikacjach na jej temat. Rok temu wydano po polsku komiks o Kiki, tam też występuje Mędrzycki. Po rozstaniu z nim Kiki związała się ze sławnym artystą Man Rayem. Na wystawie pokazujemy jej doskonałe portrety i akty malowane przez Mędrzyckiego, pochodzą m.in. z naszych zbiorów.  Akt Kiki kupiłem na aukcji w Japonii. W Konstancinie można zobaczyć ponad sto obrazów Maurycego Mędrzyckiego, w tym wypożyczone od rodziny z Paryża oraz kolekcjonerów z Polski i ze świata, np. z USA.

Biografia Mędrzyckiego jest w Polsce nieznana.

Urodził się w Łodzi w 1890 r. Pochodził z niezamożnej rodziny, był synem blacharza.   Zaprzyjaźniony architekt sfinansował mu studia w Paryżu. Wyjechał z kraju, mając 16 lat. Na świecie znany jest jako Maurice Mendjizky.

W Paryżu artysta malował na zamówienie legendarnego kolekcjonera i mecenasa sztuki Leona Zamarona, który był komisarzem policji. Jako miłośnik sztuki Zamaron pomagał artystom. ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9950

Wydanie: 9950

Spis treści

Media planet

Zamów abonament