Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Surowe sankcje za porzucenie odpadów

03 października 2014 | Dobra Firma | Kamila Janecka-Piela

Formalności | Do prowadzenia działalności polegającej na zbieraniu odpadów potrzebne jest zezwolenie. Przedsiębiorca straci je, jeśli nie będzie przestrzegał wymogów w nim określonych.

Kamila Janecka-Piela

Podmiot prowadzący działalność polegającą na zbieraniu odpadów powinien robić to zgodnie z przepisami ustawy o odpadach. Obowiązuje ona od 23 stycznia 2013 r. Jeśli uzyskał decyzję zezwalającą na zbieranie odpadów przed jej wejściem w życie, może działać na podstawie „starej" decyzji przez dwa lata (do 23 stycznia 2015 r.).

Zezwolenie na wniosek

Przedsiębiorca, który chce rozpocząć działalność polegającą na zbieraniu odpadów, musi uzyskać zezwolenie wymagane w art. 41 ust. 1 ustawy o odpadach. Na wniosek posiadacza odpadów wydaje je (w formie decyzji) organ właściwy, którym jest:

  • marszałek województwa:

– dla przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko,

– dla odpadów innych niż niebezpieczne poddawanych odzyskowi w procesie odzysku polegającym na wypełnianiu terenów niekorzystnie przekształconych, jeżeli ilość umieszczanych w wyrobisku lub zapadlisku odpadów jest nie mniejsza niż 10 Mg na dobę lub całkowita pojemność wyrobiska lub zapadliska jest nie mniejsza niż 25 000 Mg,

– dla regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9957

Wydanie: 9957

Spis treści
Zamów abonament