Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Aby wyczyścić konto, część należności trzeba spłacić

03 października 2014 | Prawo i praktyka | Grzegorz Gębka

Po złożeniu wniosku o umorzenie zaległości ZUS najczęściej wyda najpierw decyzję wstępną, w której określi warunki do spełnienia. Jeśli wskaże kwotę do zapłaty, która nie podlega umorzeniu, płatnik może starać się o jej rozłożenie na raty.

W celu uwolnienia się od długów konieczne jest podjęcie działania przez zainteresowaną osobę – bo ZUS nie umorzy zaległości z urzędu. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek. Właściwe formularze można pobrać w ZUS, ze strony internetowej czy też sporządzić samodzielnie.

Okres, który został wyznaczony na złożenie wniosku, to 24 miesiące liczone od dnia wejścia w życie ustawy o abolicji (art. 1 ust. 4). Wskazany termin upływa zatem już za kilka miesięcy i nie będzie podlegał przywróceniu.

Przykład

Pan K. uzyskał w 2013 r. decyzję z ZUS orzekającą o podleganiu przez niego obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Decyzja uprawomocniła się jeszcze w 2013 r. Do tej pory posiada zaległości względem ZUS za okres 2008 i 2009 r. Jeśli do 15 stycznia 2015 r. nie zwróci się z wnioskiem o abolicję, nie będzie miał już możliwości skorzystania z umorzenia długów na podstawie omawianej ustawy.

Trochę więcej czasu

Data 15 stycznia 2015 r. nie jest jednak graniczna dla wszystkich osób posiadających długi. Z art. 1 ust. 5 ustawy o abolicji wynika, że w sytuacji, w której decyzja o podleganiu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym lub decyzja o wysokości zadłużenia z tytułu składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne (za okres od stycznia 1999 r. do końca lutego 2009 r.)...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9957

Wydanie: 9957

Spis treści
Zamów abonament