Groźny świat obok nas
„Służby specjalne" to ciekawa opowieść z gatunku political fiction zrealizowana niemal jak dokument.
Film Patryka Vegi zaczyna się w roku 2006, gdy zlikwidowane zostają Wojskowe Służby Informacyjne. W ich miejsce powstaje tajna jednostka do zadań specjalnych.
Zostają do niej zwerbowani m.in. dwaj byli członkowie WSI i agentka wyrzucona z ABW. Kapitan Cerat brał przedtem udział w misjach w Afganistanie, Iraku i na wzgórzach Golan. Pułkownik Bońka był zastępcą szefa WSI do spraw wywiadu i kierownikiem grupy dezintegracji Kościoła w IV Departamencie SB. Aleksandra Lach, pseudonim Białko, była funkcjonariuszka ABW – właśnie ta, która uczestniczyła w akcji zatrzymania Barbary Blidy i weszła za nią do łazienki.
W filmie tę akcję zobaczymy. I kilka innych ujęć „z kluczem".
Prawdziwe historie
Na końcu „Służb specjalnych" na ekranie ukazuje się napis: „Podobieństwo do osób i zdarzeń jest przypadkowe". Ale widz z łatwością rozpozna takie postaci, jak Antoni Macierewicz, wróci do spraw z pierwszych stron gazet, m.in. niewyjaśnionych do dziś okoliczności uznanej za samobójstwo śmierci Andrzeja Leppera....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta