Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwycięzca bierze prawie wszystko

03 października 2014 | Prawo | Michał Cyrankiewicz
źródło: Rzeczpospolita

Gdy dochodzi do zmiany wójta, nastaje czas rotacji na najważniejszych stanowiskach.

Wybory mają pływ na status prawny pracowników samorządowych, i to nie tylko tych, których stosunek pracy nawiązuje się w wyniku wyboru (np. wójta, burmistrza, prezydenta). Ze zmianami muszą się liczyć też ci pracujący na stanowiskach powiązanych z osobą pełniącą funkcję szefa gminy (zastępca wójta, doradca, asystent).

Wybierany w powszechnych wyborach wójt jest bowiem jednocześnie kierownikiem urzędu gminy, a ponadto wykonuje czynności z zakresu prawa pracy wobec wszystkich zatrudnionych w nim pracowników samorządowych.

Na początek zastępcy...

Swojego zastępcę lub zastępców wójt powołuje zarządzeniem.

– Należy zauważyć, że choć funkcja zastępcy wójta nie ma charakteru kadencyjnego, to jest ściśle związana z okresem pełnienia obowiązków przez organ wykonawczy – wskazuje Rafał Budzisz, adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. – Wygaśnięcie mandatu wójta przed upływem kadencji jest równoznaczne z odwołaniem zastępcy lub zastępców. Po upływie kadencji organu wykonawczego zastępca wójta pełni swoją funkcję do czasu objęcia obowiązków przez nowo powołanego zastępcę – dodaje.

Oznacza to, że jeżeli po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9957

Wydanie: 9957

Spis treści
Zamów abonament