Wymóg minimalnej płacy nie służy ochronie rynku wewnętrznego
SIŁA ROBOCZA | Warunek stawiany przedsiębiorcy starającemu się o zamówienie publiczne realizowane w Niemczech, aby osobom zatrudnionym w Polsce przez podwykonawcę wypłacał niemiecką najniższą pensję, jest niezgodny z traktatową swobodą świadczenia usług.
To kolejne z orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), które godzi w praktyki państw starej Unii zwalczających tzw. dumping socjalny. Wyrok został wydany 18 września 2014 r. w sprawie Bundesdruckerei GmbH przeciwko miastu Dortmund (C-341/05). Miasto ogłosiło przetarg na konwersję danych i cyfryzację dokumentów dla urzędu urbanizacyjnego. Ogłoszenie opublikowano na szczeblu Unii Europejskiej. Miasto zastrzegło, powołując się na przepisy krajowe landu Północnej Nadrenii-Westfalii o zagwarantowaniu poszanowania układów zbiorowych i standardu socjalnego oraz uczciwej konkurencji przy udzielaniu zamówień publicznych, że warunkiem udzielenia zamówienia jest złożenie przez oferenta pisemnego zobowiązania, iż zapłaci pracownikom pracującym przy realizacji zamówienia tytułem wynagrodzenia co najmniej minimalną stawkę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta