Ostrożnie z okręgami jednomandatowymi
Rozmowa z Joanną Załuską, dyrektor w Fundacji im. Stefana Batorego
Rz: Fundacja im. Stefana Batorego obserwuje wybory samorządowe od 2006 r. Po każdej kampanii zgłaszano postulaty zmiany prawa wyborczego. Dotyczy to również uchwalonego w styczniu 2011 r. kodeksu wyborczego, w którym znalazły się wnioski pani organizacji. Na co mogą liczyć teraz wyborcy?
Joanna Załuska: Udało nam się przeforsować kolejne ułatwienia dla osób niepełnosprawnych. Mogą one, jak również te, które ukończyły 75 lat, ustanowić pełnomocnika do głosowania lub zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego.
Przez lata zabiegaliśmy też, aby do kodeksu wyborczego wpisać punkt dotyczący zwiększenia roli Państwowej Komisji Wyborczej. Tak się stało. PKW ma obowiązek informować o wyborach. Udało nam się również przekonać Ministerstwo Finansów o konieczności uszczegółowienia sprawozdań finansowych po wyborach i udostępnienia ich wyborcom.
Ale ustawodawca nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta