Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie mogą być sposoby działania

03 października 2014 | Prawo i praktyka | Arkadiusz Jaraszek

Przez ogłaszanie należy rozumieć podawanie do publicznej wiadomości.

Zabronione działania sprawcy muszą polegać na ogłaszaniu lub przedstawianiu nieprawdziwych danych. Natomiast przez ogłaszanie należy rozumieć m.in. podawanie do publicznej wiadomości, wydawanie czegoś w formie publikacji. Nie ma znaczenia, w jakiej nastąpi to formie – pisemnie, ustnie, za pomocą mediów czy np. poprzez wysłanie informacji pocztą elektroniczną.

Przedstawianiem jest m.in. podawanie do wiadomości. Podobnie jak przy ogłaszaniu nie ma znaczenia, w jakiej nastąpiło to formie.

Nieprawdziwymi danymi są natomiast informacje nieodpowiadające stanowi rzeczywistemu. Chodzi o trzy kategorie danych: zawierające informacje niezgodne ze stanem faktycznym, niepełne i pomijające pewne informacje, a także zawierające oceny fałszywe lub wyraźnie odbiegające od przyjmowanego w danej sferze obrotu standardu. Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 20 kwietnia 1934 r. (K 1238/33), nieprawdziwy jest bilans, gdy zawiera nieprawdziwe fakty, jak również fałszywą ocenę poszczególnych przedmiotów majątkowych, np. gdy pewne prawa majątkowe oszacowano w sposób jaskrawo odbiegający od ich prawdopodobnej wartości.

Ważne, by ogłoszenie lub przedstawienie nieprawdziwych danych nastąpiło wobec organów spółki – czyli rady nadzorczej, zarządu i walnego zgromadzenia, a także wobec władz państwowych i wobec osób powołanych do rewizji. Tylko w tej sytuacji sprawca swoim działaniem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9957

Wydanie: 9957

Spis treści
Zamów abonament