Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rok wakacji od fiskusa

03 października 2014 | Prawo | Paweł Rochowicz

Zagraniczne spółki kontrolowane dostały czas na bezpodatkowe działanie.

paweł rochowicz

Takie niespodziewane wakacje fiskalne to efekt skomplikowanych przepisów przejściowych ustawy o zagranicznych spółkach kontrolowanych (zwanych CFC od ang. Controlled Foreign Corporation), a także zwłoki w jej publikacji. W efekcie,  choć MF zakładało opodatkowanie zagranicznych spółek córek już od 1 stycznia 2015 r., to 19-procentowy podatek będzie im groził dopiero rok później.

Trudne przepisy przejściowe

Jak to się stało? Niemal do końca wszystko szło zgodnie z rządowym planem. Sejm uchwalił odpowiednią nowelizację ustaw o podatkach dochodowych 29 sierpnia. Prezydent podpisał ją 17 września. Wydawało się już tylko kwestią formalności, by ją szybko opublikować.

Art. 17 ustawy nowelizującej zakłada, że regulacje dotyczące opodatkowania w Polsce dochodów osiąganych przez zagraniczne spółki kontrolowane wchodzą w życie „pierwszego dnia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9957

Wydanie: 9957

Spis treści
Zamów abonament