Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prezes firmy odpowie za okłamywanie udziałowców i akcjonariuszy

03 października 2014 | Prawo i praktyka | Arkadiusz Jaraszek

Ogłaszanie lub przedstawianie nieprawdziwych danych o spółce jest przestępstwem. Grozi za nie do dwóch lat więzienia.

Z punktu widzenia przedsiębiorców i inwestorów na ocenę atrakcyjności danej firmy wpływ ma nie tylko jej kondycja finansowa i perspektywy rozwoju, ale także przejrzystość umacniająca zaufanie inwestorów oraz bezpieczeństwo inwestycji. Przejrzystość oznacza dostęp do danych na temat kondycji finansowej firmy, jej perspektyw rozwoju czy struktury akcjonariatu, co ma znaczenie w procesie decyzji o podjęciu inwestycji. Bardziej transparentne firmy z reguły lepiej się rozwijają, bo wyższe obowiązki informacyjne oznaczają lepszą ochronę interesów inwestorów. Transparentność w funkcjonowaniu firm zwiększa także bezpieczeństwo obrotu gospodarczego.

Kiedy grożą sankcje

W spółkach kapitałowych – z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnej – za politykę informacyjną w firmie odpowiadają przede wszystkim członkowie jej władz – członkowie zarządu i rady nadzorczej. Osoby te powinny pamiętać o tym, że nieprawidłowe realizowanie zadań z tym związanych może nie tylko przynieść szkodę spółce, ale może też narazić ich na surową odpowiedzialność karną. Jeżeli bowiem będą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9957

Wydanie: 9957

Spis treści
Zamów abonament