Rezerwy planistyczne kiereszują własność
Nieprecyzyjne reguły odpowiedzialności odszkodowawczej związanej z planowaniem przestrzennym szkodzą właścicielom – alarmuje ekspert.
Parlament i władza wykonawcza latami ignorują obowiązek (prawny!) implementacji do naszego porządku prawnego wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) stwierdzających, że ograniczenie możliwości korzystania z nieruchomości na skutek zarezerwowania ich pod inwestycje publiczne w miejscowych planach zagospodarowani przestrzennego sprzed 1 stycznia 1995 r. bez prawa do odszkodowania narusza europejską konwencję praw człowieka. Generuje to rozmaite prawne konsekwencje, dotyka drobnych właścicieli i gigantów gospodarczych.
„Przewrotny" wyrok
W marcu bieżącego roku Sąd Najwyższy wydał wyrok istotny dla wszystkich tych, którzy dochodzą roszczeń związanych z ograniczeniem prawa własności wynikającym z planów zagospodarowania przestrzennego uchwalonych nie tylko przed 1 stycznia 1995 r., ale i po tej dacie. Na uwagę zasługuje uwzględnienie przez SN kontekstu prawnego wynikającego – po pierwsze – z faktu obowiązywania w polskim porządku prawnym od 10 października 1994 r. protokołu nr 1 do konwencji, a po drugie – z wniosków płynących z orzeczeń ETPC. Oba fakty są prawnie doniosłe, ale, niestety, nadal lekceważone w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta