Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rezerwy planistyczne kiereszują własność

03 października 2014 | Prawo | Michał Chylak
źródło: materiały prasowe

Nieprecyzyjne reguły odpowiedzialności odszkodowawczej związanej 
z planowaniem przestrzennym szkodzą właścicielom 
– alarmuje ekspert.

Parlament i władza wykonawcza latami ignorują obowiązek (prawny!) implementacji do naszego porządku prawnego wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) stwierdzających, że ograniczenie możliwości korzystania z nieruchomości na skutek zarezerwowania ich pod inwestycje publiczne w miejscowych planach zagospodarowani przestrzennego sprzed 1 stycznia 1995 r. bez prawa do odszkodowania narusza europejską konwencję praw człowieka. Generuje to rozmaite prawne konsekwencje, dotyka drobnych właścicieli i gigantów gospodarczych.

„Przewrotny" wyrok

W marcu bieżącego roku Sąd Najwyższy wydał wyrok istotny dla wszystkich tych, którzy dochodzą roszczeń związanych z ograniczeniem prawa własności wynikającym z planów zagospodarowania przestrzennego uchwalonych nie tylko przed 1 stycznia 1995 r., ale i po tej dacie. Na uwagę zasługuje uwzględnienie przez SN kontekstu prawnego wynikającego – po pierwsze – z faktu obowiązywania w polskim porządku prawnym od 10 października 1994 r. protokołu nr 1 do konwencji, a po drugie – z wniosków płynących z orzeczeń ETPC. Oba fakty są prawnie doniosłe, ale, niestety, nadal lekceważone w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9957

Wydanie: 9957

Spis treści
Zamów abonament