Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spóźnialski przedsiębiorca nie straci podatku

03 października 2014 | Prawo i praktyka | Mariusz Aleksandrowicz Marta Ignasiak

VAT | Przepisy wymagają rejestracji firmy przed pierwszą czynnością opodatkowaną. Niedopełnienie tego obowiązku może powodować trudności z rozliczeniem daniny. Wsteczne złożenie zawiadomienia, choć ryzykowne, jest dopuszczalne.

Mariusz Aleksandrowicz Marta Ignasiak

Obowiązek złożenia zgłoszenia rejestracyjnego na potrzeby VAT dotyczy wszystkich przedsiębiorców, którzy zamierzają wykonywać czynności opodatkowane, jeżeli nie mają możliwości skorzystania ze zwolnienia z VAT. Jedynie przedsiębiorcy zwolnieni przedmiotowo (np. na podstawie art. 43 ustawy o VAT lub rozporządzenia o zwolnieniach) oraz  osiągający niewielką wartość obrotu, nieprzekraczającą 150 000 zł rocznie, nie muszą składać zgłoszenia. Ta ostatnia możliwość dotyczy tylko podatników, którzy prowadzą działalność inną niż wskazana w regulujących ją przepisach, czyli nie świadczą usług prawnych i doradczych, nie sprzedają niektórych towarów akcyzowych, nowych środków transportu ani terenów budowlanych i budowli, które podlegają opodatkowaniu bez względu na wartość obrotu. Inaczej mówiąc,  obowiązek złożenia do urzędu skarbowego odrębnego formularza VAT-R i VAT-R/UE przed realizacją pierwszej czynności opodatkowanej dotyczy podatników innych niż zwolnieni z VAT.

Pomniejszyć czy nie

W praktyce przedsiębiorca, który się nie zarejestrował, może mieć problem z wyliczeniem zobowiązania w VAT, a w szczególności z obniżeniem podatku należnego o podatek naliczony. Z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE wynika co prawda, że formalna rejestracja nie stanowi aktu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9957

Wydanie: 9957

Spis treści
Zamów abonament