Ekspert przedstawia
Dzięki nowej ustawie z 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta, która wdraża dyrektywę unijną w sprawie praw konsumentów, przedsiębiorcy eksportujący swoje dobra za granicę we wszystkich państwach UE będą mogli korzystać z identycznych klauzul informacyjnych oraz formularzy odstąpienia od umowy.
Przyjęta w dyrektywie 2011/83/UE formuła harmonizacji zupełnej nałożyła na państwa członkowskie Unii Europejskiej obowiązek przyjęcia jednolitych i kompatybilnych rozwiązań prawnych, tym samym zbliża się w założeniach do unifikacji prawa (efektu wywoływanego przez rozporządzenia unijne). Skutkiem takiego rozwiązania jest obowiązywanie we wszystkich państwach członkowskich identycznych regulacji, z zastrzeżeniem przypadków, w których dyrektywa dopuściła swobodę. Dyrektywa dotyczy więc całej ochrony praw konsumentów, niezależnie od sektora gospodarki.
Mimo że powołana dyrektywa nie zawiera norm prawa prywatnego międzynarodowego i wskazanie prawa właściwego (dla umów z elementem „transgranicznym" pomiędzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta