Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ekspert przedstawia

03 października 2014 | Prawo | Maciej 
Kawecki

Dzięki nowej ustawie z 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta, która wdraża dyrektywę unijną w sprawie praw konsumentów, przedsiębiorcy eksportujący swoje dobra 
za granicę we wszystkich państwach UE będą mogli korzystać z identycznych klauzul informacyjnych oraz formularzy odstąpienia od umowy.

Przyjęta w dyrektywie 2011/83/UE formuła harmonizacji zupełnej nałożyła na państwa członkowskie Unii Europejskiej obowiązek przyjęcia jednolitych i kompatybilnych rozwiązań prawnych, tym samym zbliża się w założeniach do unifikacji prawa (efektu wywoływanego przez rozporządzenia unijne). Skutkiem takiego rozwiązania jest obowiązywanie we wszystkich państwach członkowskich identycznych regulacji, z zastrzeżeniem przypadków, w których dyrektywa dopuściła swobodę. Dyrektywa dotyczy więc całej ochrony praw konsumentów, niezależnie od sektora gospodarki.

Mimo że powołana dyrektywa nie zawiera norm prawa prywatnego międzynarodowego i wskazanie prawa właściwego (dla umów z elementem „transgranicznym" pomiędzy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9957

Wydanie: 9957

Spis treści
Zamów abonament