Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Żubry pod Wawelem

03 października 2014 | Życie Krakowa | Grzegorz Łyś
Maczuga Herklulesa – pamiątka geologicznej przeszłości okolic Ojcowa
autor zdjęcia: Dariusz Majgier
źródło: Rzeczpospolita
Maczuga Herklulesa – pamiątka geologicznej przeszłości okolic Ojcowa

W okolicach Krakowa jest wiele przyrodniczych atrakcji: 
Las Wolski, Puszcza Niepołomicka, Ojcowski Park Narodowy.

Krakowska zieleń to dla turystów i przyjezdnych z innych stron kraju głównie Planty i Błonia. Kraków i jego gęsto od stuleci zaludnione, silne zurbanizowane okolice znane są z bogactwa dziedzictwa architektonicznego i kulturalnego – ale nie przyrodniczego. Mało kto wie i pamięta, że w pobliżu miasta rozciągają się rozległe lasy Puszczy Niepołomickiej i Ojcowski Park Narodowy ze swymi krasowymi krajobrazami, jaskiniami, bujnymi łąkami i – płonącymi teraz, jesienią, wszystkimi kolorami ognia – buczynami.

Najbliżej miasta, niespełna 10 km od krakowskiego Rynku, położony jest Las Wolski, od stu lat tradycyjny cel weekendowych wycieczek krakowian. Kupiony w 1917 r. przez Kasę Oszczędności Miasta Krakowa i podarowany miejskiemu samorządowi jest jednym z największych i najciekawszych parków leśnych w kraju. Położony na wzgórzach Pasma Sowińca, zwieńczonego Kopcem Piłsudskiego, poprzecinany głębokimi wąwozami liczy 419 ha. Porasta go w prawie 90 proc. zbliżony do naturalnego  drzewostan, w którym przeważają dęby, buki i brzozy. Kilka rozległych śródleśnych polan – największa, im dr. Juliusza Leo, ma 2,5 ha – to od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9957

Wydanie: 9957

Spis treści
Zamów abonament