Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niedługo skończy się optymalizacja z datio in solutum

03 października 2014 | Prawo i praktyka | Klaudia Blitek Bartłomiej Chałupiński

Nowe przepisy | Po nowelizacji ustaw podatkowych pierwotne zobowiązanie będzie traktowane jako przychód dłużnika, kiedy ten skorzysta z instytucji świadczenia w miejsce wykonania.

Klaudia Blitek Bartłomiej Chałupiński

1 stycznia 2015 r. wejdą w życie istotne zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, które pozbawią podatników możliwości stosowania instytucji datio in solutum (>patrz ramka) w procesie optymalizacji podatkowej. Zgodnie z brzmieniem nowych przepisów przychodem podatnika będzie wartość zobowiązania uregulowanego wskutek spełnienia świadczenia niepieniężnego. W przypadku zaś, gdy wartość rynkowa świadczenia niepieniężnego będzie wyższa od uregulowanego zobowiązania, przychód będzie określany w wysokości wartości rynkowej świadczenia niepieniężnego.

Nie ma żadnej korzyści

Zgodnie z art. 12 ustawy o CIT za przychód należy uznać każde przysporzenie majątkowe, trwale i definitywnie powiększające majątek podatnika. Tymczasem w przypadku datio in solutum nie można się zgodzić ze stwierdzeniem, że podatnik otrzymuje jakąkolwiek korzyść. Celem tej instytucji nie jest zwolnienie się zobowiązanego (dłużnika) z obowiązku świadczenia na rzecz wierzyciela, lecz doprowadzenie do wygaśnięcie pierwotnego zobowiązania przez spełnienie innego, substytucyjnego świadczenia. Innymi słowy – stosując datio in solutum, strony dążą jedynie do zmiany przedmiotu świadczenia na podstawie odrębnej umowy.

Także dotychczasowe brzmienie art. 14 ustawy o CIT nie pozwala na opodatkowanie świadczenia wykonanego w ramach datio...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9957

Wydanie: 9957

Spis treści
Zamów abonament