Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto zapłaci za przesyłkę

18 marca 2015 | Dobra Firma | Michał Szczodry 
Łukasz Bernatowicz

PRZEDSIĘBIORCY | Jeśli list przewozowy nie został wystawiony, a także gdy został wystawiony, jednak przewoźnik nie przekazał go odbiorcy, odpowiedzialność adresata przesyłki za zapłatę przewoźnego i innych opłat nie powstaje.

W transporcie, tak jak w wielu branżach, przewoźnicy borykają się z problemem niewypłacalności kontrahentów. Nierzadko zdarza się, że nadawca przesyłki, wbrew uprzednim uzgodnieniom, nie uiszcza należności związanych z przesyłką. Do tych należności zaliczyć można przewoźne, czyli opłatę za przewiezienie przesyłki, koszty wynikłe ze sprawdzenia przesyłki, a także należności wynikłe z przeszkód w przewozie lub wydaniu przesyłki.

Przedsiębiorcom z branży transportowej, którzy borykają się z brakiem zapłaty należności od nadawcy przesyłki, w sukurs przychodzi dyspozycja art. 51 ust. 1 prawa przewozowego. Zgodnie bowiem z tym przepisem przez przyjęcie przesyłki i listu przewozowego odbiorca zobowiązuje się do zapłaty należności związanych z przesyłką.

Jakie konsekwencje

Roztrząsając konsekwencje odebrania przez odbiorcę przesyłki i listu przewozowego, należy wskazać, zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 19 marca 1999 r., II CKN 231/98, „Wynikające z art. 51 ust. 1 ustawy z 15 listopada 1984 r. – Prawo przewozowe (DzU nr 53, poz. 272 ze zm.) zobowiązanie odbiorcy przesyłki do zapłaty ciążących na niej należności jest jego samoistnym zobowiązaniem wobec przewoźnika. Obowiązek ten istnieje nawet wtedy,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10093

Wydanie: 10093

Spis treści
Zamów abonament