Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zadłużony elektorat górą

18 marca 2015 | Rzecz o prawie | Arkadiusz Koper
Do grona niezadowolonych z systemu egzekucji coraz częściej dołączają decydenci stanowiący prawo. Na zdjęciu komornik w imieniu miasta odbiera mieszkańcom garaże na Nowolipkach w Warszawie
autor zdjęcia: Krzysztof Skłodowski
źródło: Fotorzepa
Do grona niezadowolonych z systemu egzekucji coraz częściej dołączają decydenci stanowiący prawo. Na zdjęciu komornik w imieniu miasta odbiera mieszkańcom garaże na Nowolipkach w Warszawie
Arkadiusz Koper
źródło: materiały prasowe
Arkadiusz Koper

Państwu nie zależy, aby zapewnić ściągalność długów, wpływy do budżetu i budować państwo prawa. Wręcz przeciwnie, osłabia wierzycieli i komorników, by ich kosztem premiować dłużników – dziwi się radca prawny.

Od jakiegoś czasu uczestniczę w niezrozumiałym festiwalu wrogości do komorników. Większość mediów żyje obrazkami ciągników zabieranych Bogu ducha winnym rolnikom i wypowiedziami o „mafii" komorniczej. Na fali populizmu próbuje też, niestety, płynąć nasz szacowny ustawodawca. Nikt też zdaje się nie dostrzegać, że tak naprawdę cierpi na tym interes tysięcy wierzycieli, a przy tym interes państwa i zaufania obywateli do niego.

Komornicy, tak samo jak przedstawiciele innych prawniczych profesji, są zależni od klientów, w tym wypadku wierzycieli, którzy powierzają im egzekucję swoich praw. Tako samo też jak radców prawnych, notariuszy i adwokatów byt tysięcy komorników zależy w dużej mierze od kapryśnej woli ustawodawcy.

Ofiary arytmetyki wyborczej

Zawód komornika nie jest łatwy, bo to zawód zaufania publicznego, który państwo reguluje poprzez różnego rodzaju nakazy i zakazy, ale to samo państwo nie tworzy żadnych szczególnych mechanizmów, które pozwoliłyby sferę regulowaną pogodzić z rzeczywistością gospodarczą – płacami dla pracowników, podatkami, kosztami itp.

Znam wielu komorników. Jestem zadowolony z pracy większości z nich. Dzięki niej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10093

Wydanie: 10093

Spis treści
Zamów abonament