Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rekomendowane ceny były tak naprawdę cenami minimalnymi

18 marca 2015 | Dobra Firma | Michał Kołutniak

Dwaj producenci wózków dziecięcych nie pozwalali dystrybutorom detalicznym na sprzedawanie swoich produktów po cenach niższych niż te, które same ustalili. W związku z takim działaniem urząd antymonopolowy wydał dwie decyzje stwierdzając stosowanie praktyk ograniczających konkurencję.

Jeżeli producent lub importer zaczyna narzucać dystrybutorom, po jakich cenach wolno im sprzedawać określone produkty, dochodzi do naruszenia prawa. Takie działanie ogranicza bowiem konkurencję, a gdy produkty są kierowane do konsumentów, wpływa także niekorzystnie na ich sytuację ekonomiczną.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (DzU z 2007 r. nr 50, poz. 331 ze zm.) zakazane są porozumienia, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w inny sposób konkurencji na rynku właściwym, polegające na ustalaniu, bezpośrednio lub pośrednio, cen i innych warunków zakupu lub sprzedaży towarów. Naruszenie tego przepisu przez przedsiębiorcę grozi mu postawieniem zarzutu stosowania praktyk ograniczających konkurencję, a w konsekwencji nałożeniem kary finansowej.

I właśnie z taką karą musi się zmierzyć dwóch producentów wózków dziecięcych, których sposób prowadzenia biznesu został...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10093

Wydanie: 10093

Spis treści
Zamów abonament