Młodość lubi grać z pasją
To fenomen, że tyle dziś młodzieżowych orkiestr powstaje na świecie I nie tylko dlatego, że wspiera je polityka.
Czym są, jak działają i co sobą reprezentują młodzieżowe orkiestry, będzie można się przekonać na rozpoczynającym się w niedzielę XIX Wielkanocnym Festiwalu Beethovenowskim. Jednym z zaproszonych zagranicznych zespołów jest Baltic Sea Youth Philharmonic.
Pełen profesjonalizm
Istnieje od 2008 roku i w ciągu siedmiu sezonów do przesłuchań stanęło tu ponad 2 tysiące młodzieży ze wszystkich państw regionu Morza Bałtyckiego. Czterystu wybranych zasiadło przy orkiestrowych pulpitach podczas koncertów, jakie orkiestra dała w 11 krajach.
Choć w takich zespołach grają muzycy od lat kilkunastu do najwyżej trzydziestki, nie mamy do czynienia z popisami uczniowsko-studenckimi. To są profesjonalne orkiestry, chętnie zapraszane do prestiżowych sal. Po festiwalowym koncercie Baltic Sea Youth Philharmonic jedzie więc do Théatre des Champs-Elysées w Paryżu. A jesienią rusza na duże tournée po Europie, m.in. do Zurychu, Mediolanu i Kopenhagi.
Zwykło się sądzić, że orkiestra buduje poziom latami. Jak zatem może się to udać w tak krótkim czasie, gdy na dodatek członkowie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta