Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Młodość lubi grać z pasją

18 marca 2015 | Kultura | Jacek Marczyński
Kristjan Järvi i Baltic Sea Youth Philharmonic
źródło: ©Peter Adamik/BSYP
Kristjan Järvi i Baltic Sea Youth Philharmonic

To fenomen, że tyle dziś młodzieżowych orkiestr powstaje na świecie I nie tylko dlatego, że wspiera je polityka.

Czym są, jak działają i co sobą reprezentują młodzieżowe orkiestry, będzie można się przekonać na rozpoczynającym się w niedzielę XIX Wielkanocnym Festiwalu Beethovenowskim. Jednym z zaproszonych zagranicznych zespołów jest Baltic Sea Youth Philharmonic.

Pełen profesjonalizm

Istnieje od 2008 roku i w ciągu siedmiu sezonów do przesłuchań stanęło tu ponad 2 tysiące młodzieży ze wszystkich państw regionu Morza Bałtyckiego. Czterystu wybranych zasiadło przy orkiestrowych pulpitach podczas koncertów, jakie orkiestra dała w 11 krajach.

Choć w takich zespołach grają muzycy od lat kilkunastu do najwyżej trzydziestki, nie mamy do czynienia z popisami uczniowsko-studenckimi. To są profesjonalne orkiestry, chętnie zapraszane do prestiżowych sal. Po festiwalowym koncercie Baltic Sea Youth Philharmonic jedzie więc do Théatre des Champs-Elysées w Paryżu. A jesienią rusza na duże tournée po Europie, m.in. do Zurychu, Mediolanu i Kopenhagi.

Zwykło się sądzić, że orkiestra buduje poziom latami. Jak zatem może się to udać w tak krótkim czasie, gdy na dodatek członkowie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10093

Wydanie: 10093

Spis treści
Zamów abonament