Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nieterminowe rozliczenie nie może szkodzić przedsiębiorcy

18 marca 2015 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka
Michał Wojtas
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Michał Wojtas

Nawet jeśli podatnik z opóźnieniem płaci rolnikowi ryczałtowemu należność za produkty rolne lub usługi obejmującą zryczałtowany zwrot podatku, ma prawo do odzyskania kwoty tego zwrotu.

Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Kupuje owoce i warzywa od rolników ryczałtowych. Wystawia faktury VAT RR, w których określony jest termin zapłaty. Przysługuje jej prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony (zryczałtowany zwrot podatku), jeżeli spełni warunki przewidziane w art. 116 ustawy o VAT. Jednym z warunków jest zrealizowanie zapłaty do 14. dnia, licząc od dnia zakupu, bądź do dnia późniejszego, jeżeli wynika to z zawartej pomiędzy stronami (rolnikiem oraz nabywcą produktów rolnych) umowy. Zdarza się, że z powodu braku środków na koncie lub też nieposiadania rachunku bankowego przez rolnika ryczałtowego spółka reguluje płatności wynikające z wystawionych przez nią faktur RR po wyznaczonym terminie zapłaty.

Spółka prosiła o wyjaśnienie, czy ma prawo podwyższyć podatek naliczony o zryczałtowany zwrot podatku w miesiącu zapłaty, mimo zrealizowania jej po terminie umówionym z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10093

Wydanie: 10093

Spis treści
Zamów abonament