Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie potrzeba tak wielu absolwentów uczelni

18 marca 2015 | Kariera i biznes
źródło: materiały prasowe

Krystyna Boczkowska | Szkoła zawodowa zapewnia pracę i często wyższe płace niż studia – uważa prezes Robert Bosch i reprezentantka Grupy Bosch w Polsce.

Rz: Polskie uczelnie coraz więcej mówią o współpracy z pracodawcami, a od dwóch lat wprowadzamy reformę szkolnictwa zawodowego. Czy z perspektywy pani firmy widać efekty tych działań?

Krystyna Boczkowska: Niestety, nie. Uważam, że polska edukacja nie zrobiła żadnego postępu ani w obszarze szkolnictwa zawodowego, ani ogólnego czy wyższego. Z roku na rok sytuacja w edukacji się pogarsza. Niezwykle praktycznym barometrem stanu szkolnictwa są rekrutacje, które prowadzi nasza firma. Podam najnowszy przykład z rozmowy, w jakiej brałam udział: kandydatka do pracy, absolwentka lingwistyki stosowanej, która studiowała przez pięć lat angielski i niemiecki, odmówiła rozmowy w języku niemieckim twierdząc, że nie jest do rozmowy przygotowana, choć studia skończyła przed czterema laty.

To może lepiej jest z reformowanym kształceniem techniczno-zawodowym, które podobno wybiera coraz więcej gimnazjalistów?

Reforma polegała głownie na tym, że weszła w życie nowa ustawa o szkolnictwie zawodowym, która wprowadziła nowe przepisy dotyczące zdobywania kwalifikacji zawodowych. I to w zasadzie było wszystko, co Ministerstwo Edukacji zrobiło w tym zakresie. Nie wpłynęło to jednak na rozwój szkolnictwa zawodowego, gdyż samo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10093

Wydanie: 10093

Spis treści
Zamów abonament