Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowy fundusz za wojnę

18 marca 2015 | Świat | Piotr Jendroszczyk
 – Jesteśmy winni ofiarom  i ich krewnym zadośćuczynienie finansowe – twierdzi Gesine Schwan,  w przeszłości pełnomocniczka niemieckiego rządu  ds. kontaktów z Polską
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa
– Jesteśmy winni ofiarom i ich krewnym zadośćuczynienie finansowe – twierdzi Gesine Schwan, w przeszłości pełnomocniczka niemieckiego rządu ds. kontaktów z Polską

SPD nie wyklucza odpowiedzialności 
za kredyt wymuszony na Grekach ponad 70 lat temu.

– Z politycznego punktu widzenia sprawa ta jest dla mnie jasna: jesteśmy winni ofiarom i ich krewnym zadośćuczynienie finansowe – oświadczyła cytowana przez „Spiegel" Gesine Schwan, członkini kierownictwa SPD i dwukrotna kandydatka swej partii na prezydenta RFN. Miała na myśli ofiary zbrodniczych działań SS w Grecji, które domagają się od lat odszkodowań od Niemiec. Proponuje, aby sprawy te w końcu uporządkować, co byłoby możliwe poprzez utworzenie specjalnego funduszu .

Takie opinie brzmią rewolucyjnie. Oznaczałyby, że Niemcy musiałyby raz jeszcze zmierzyć się ze swą przeszłością i w inny niż do tej pory sposób potraktować żądania odszkodowawcze Greków. Ale nie tylko, także Włochów i być może Polaków oraz innych narodowości.

Kilka spraw odszkodowawczych toczy się przed sądami włoskimi. To tam...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10093

Wydanie: 10093

Spis treści
Zamów abonament