Wolność a moralność
Na orzeczenie w sprawie uboju rytualnego krytycy oniemieli. Gdy niedawno pojawiło się uzasadnienie, niektórzy krzykiem pozorowali burzę.
Ktoś powie, że teraz łatwiej z sześcioma zdaniami odrębnymi w ręku, ale nie ma się co na ich liczbę użalać. Warto zaś z nimi podyskutować. Poza wszystkim świadczą one, że Trybunał Konstytucyjny po solidnym namyśle rozstrzyga kwestie rozbieżnie interpretowane przez najwybitniejszych. W końcu iurisprudentia est divinarum atque humanarum rerum notitia, iusti atque iniusti scientia – biegłość w prawie jest znajomością spraw boskich i ludzkich, wiedzą o tym, co sprawiedliwe i niesprawiedliwe.
Zdanie Ulpiana rzadko się dziś przytacza, chyba dlatego że w prawie nie doceniamy znajomości spraw boskich. Rzymski jurysta ostrzegał, że pomijanie ich nie pozwala dobrze odróżnić sprawiedliwego od niesprawiedliwego. Sprawy zaś boskie nie muszą dotyczyć religii jako takiej, lecz w ogóle porządku zewnętrznego wobec organizowanego przez samego człowieka. Boskość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta