Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wolność a moralność

18 marca 2015 | Rzecz o prawie | Franciszek Longchamps de Bérier
autor zdjęcia: Dominik Różański
źródło: Rzeczpospolita

Na orzeczenie w sprawie uboju rytualnego krytycy oniemieli. Gdy niedawno pojawiło się uzasadnienie, niektórzy krzykiem pozorowali burzę.

Ktoś powie, że teraz łatwiej z sześcioma zdaniami odrębnymi w ręku, ale nie ma się co na ich liczbę użalać. Warto zaś z nimi podyskutować. Poza wszystkim świadczą one, że Trybunał Konstytucyjny po solidnym namyśle rozstrzyga kwestie rozbieżnie interpretowane przez najwybitniejszych. W końcu iurisprudentia est divinarum atque humanarum rerum notitia, iusti atque iniusti scientia – biegłość w prawie jest znajomością spraw boskich i ludzkich, wiedzą o tym, co sprawiedliwe i niesprawiedliwe.

Zdanie Ulpiana rzadko się dziś przytacza, chyba dlatego że w prawie nie doceniamy znajomości spraw boskich. Rzymski jurysta ostrzegał, że pomijanie ich nie pozwala dobrze odróżnić sprawiedliwego od niesprawiedliwego. Sprawy zaś boskie nie muszą dotyczyć religii jako takiej, lecz w ogóle porządku zewnętrznego wobec organizowanego przez samego człowieka. Boskość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10093

Wydanie: 10093

Spis treści
Zamów abonament