Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Błąd błędowi nierówny

18 marca 2015 | Ekspert księgowego | Katarzyna Szaruga
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Nieprawidłowości w raportach za wcześniejsze okresy, wykrytych w trakcie prac nad aktualnym sprawozdaniem finansowym, nie poprawia się wstecz. Ich ujęcie w księgach zależy od poziomu istotności ujawnionej pomyłki.

Przy sporządzaniu sprawozdań finansowych zdarzają się błędy wynikające z pomyłek arytmetycznych, niewłaściwego zastosowania polityki rachunkowości, niedopatrzeń, mylnej interpretacji zdarzeń gospodarczych czy też defraudacji. Ujęcie wykrytego błędu w księgach rachunkowych i sprawozdaniu finansowym zależy przede wszystkim od dwóch czynników:

- jak istotny wpływ miał ten błąd na sprawozdanie finansowe oraz

- w jakim momencie został ujawniony.

Błędy dotyczące bieżącego roku obrotowego wykryte przed sporządzeniem sprawozdania finansowego korygujemy, co jest oczywiste, na bieżąco, tj. w księgach rachunkowych bieżącego roku obrotowego. Rozpatrzmy jednak na podstawie obowiązujących przepisów (tj. ustawy o rachunkowości, KSR nr 7 „Zmiany zasad [polityki] rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dacie bilansu – ujęcie i prezentacja", MSR 8 „Zasady [polityka] rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów") możliwe sytuacje, które mogą wystąpić po sporządzeniu sprawozdania finansowego.

1. Wyróżnić można istotne błędy ujawnione po sporządzeniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10093

Wydanie: 10093

Spis treści
Zamów abonament